Nasze realizacje

Dodajemy tu nasze najciekawsze realizacje

18 marzec 2015 Published in oklejanie samochodów Written by 

Jakimi foliami oklejać samochód?

Rate this item
(0 votes)

 

Trafiając tutaj na pewno zadawałeś sobie pytanie jakimi foliami okleić swój samochód, motocykl albo jeszcze coś innego. Oklejanie pojazdów można wykonać z paru powodów, np.:

  • zmiana koloru
  • tunning optyczny
  • zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi
  • i najczęściej stosowany to grafika reklamowa.

OKLEJENIE SAMOCHODU REKLAMĄ

O zaletach oklejania samochodu firmowego, czy nawet całej floty można pisać dużo.
Do  niewątpliwych zalet należy ciągła ekspozycja reklamy, gdzie tylko pojawi się pojazd firmowy, przez co docieramy do ogromnej liczby odbiorców. Obrandowanie samochodu ma znaczenie na postrzeganie marki przez klientów i świadczy o profesjonalnym podejściu do reklamy i klienta. Wyobraźmy sobie np. firmy kurierskie, gdyby jeździły bez oklejenia. Na pewno wyglądało by to nieco dziwnie.
Wracając do tematu rodzajów folii, wyróżniamy kilka rodzajów w zależności ich  trwałości.

1. FOLIE EKONOMICZNE PCV

oklejanie samochodów rzeszó
Jeszcze niedawno były to bardzo często stosowane folie do oznakowania pojazdów, ale z uwagi na coraz krótszą trwałość stosuje się je coraz rzadziej.

Tu wyróżniamy jak w każdej następnej: folie do zadruku i folie w określonych kolorach wg palety producenta.
Fole ekonomiczne jak sama nazwa wskazuje należą do najtańszego segmentu folii. Ich trwałość na zewnątrz w naszych warunkach i przy aplikacji pionowej to około 2 lata w zależności od rodzaju powierzchni, a raczej koloru folii, czy tła.

Klejąc napisy z kolorowych folii na samochodzie w białym kolorze ich trwałość wynosiła nawet 4-5 lat. Ale to były folie produkowane kilka lat temu. Te produkowane obecnie już raczej nie wytrzymają tyle czasu.  Osobiście zastosowałbym je obecnie, gdy miałby jeździć 1, może 1,5 roku. Dość szybko się kurczą, zostawiając dookoła kontur z klejem, a wreszcie mogą popękać.

Folie ekonomiczne do zadruku stosuje się do oklejania płaskich powierzchni np. kontenerów i autobusów. Trwałość aplikacji to około 2 lata. Żeby tą trwałość dotrzymać, folie z nadrukiem powinny odparować z rozpuszczalników (po druku solwentowym), co będzie gwarantować nieodklejanie się folii od powierzchni. Kolejnym warunkiem jest zabezpieczenie zadrukowanych folii laminatem, aby nie utraciły kolorów i zabezpieczy to folie przez uszkodzeniami mechanicznymi.

Na rynku występuje jest kilku producentów tych folii. Polecane to Oracal, 3M, Avery, Ikonos, Ritrama. Należy bronić się przed nieznanymi jakościowo chińskimi produktami.

Do najpopularniejszych folii kolorowych dostępnych na naszym rynku należy seria 641 ORACAL, który posiada 59 pozycji w macie oraz błysku.

 

2. FOLIE POLIMEROWE

oklejanie samochodów rzeszówSą to folie o wysokiej jakości, producent podaje że ich trwałość wynosi około 7 lat, zaś metalizowanych ok. 4 lat. Można powiedzieć że przeżywają one swój renesans. Są coraz częściej stosowane. Wynika to z dbałości o jakość świadczonych usług przez agencje reklamowe oraz ze świadomości klientów, którzy chcą aby ich reklama przypadkiem niespełzła z samochodu po dwóch latach. Tu również mamy folie do zadruku i folie kolorowe.

Polimerowe folie do zadruku stosuje się również na płaskie powierzchnie, ale ich trwałość w porównaniu do folii ekonomicznych jest dużo większa. Oczywiście należy zadbać o to aby folia była odparowana z rozpuszczalników i odpowiednio zabezpieczona. Foliami polimerowymi z  możemy okleić niektóre całe elementy na samochodach. np. maska lub dach i ewentualnie inne elementy, które nie mają przetłoczeń i są miarę płaskie.

Polimerowe folie kolorowe używa się przede wszystkim do znakowania pojazdów w logotypy i napisy jako grafika wycinana na ploterach, dokładnie tak samo jak folie ekonomiczne. Z tym wyjątkiem, że wykonując aplikację z folii polimerowych możemy być spokojni o trwałość reklamy.  

Na rynku występuje jest kilku producentów tych folii. Polecane to Oracal, 3M, Avery, Ikonos, Ritrama. Należy bronić się przed nieznanymi jakościowo chińskimi produktami.

3. FOLIE WYLEWANE

oklejanie samochodów rzeszów
To taka najwyższa pólka z folii. Ich wytrzymałość wynosi nawet 10lat, przy odpowiedniej aplikacji i  zabezpieczeniu.
Folie wylewane stosuje się do oklejania całych elementów samochodu, łącznie ze zderzakami i głębokimi przetłoczeniami na karoserii.

FOLIE WYLEWANE DO ZADRUKU
Tymi foliami możemy zamienić nawet cały samochód w jeżdżąca reklamę, choć równie efektowne są aplikacje gdzie zostały połączone różne rodzaju folie i bez konieczności oklejania całego samochodu. Raczej nie ma elementu, którego nie można by wykleić foliami wylewanymi. Jak naklejenie napisów z folii ploterowych nie jest zbyt skomplikowane to klejenie folii wylewanych wymaga już sporego doświadczenia, zarówno w klejeniu jak i samym wykańczaniu, które okazuje się bardziej pracochłonne i decyduje o całej estetyce.

Folie wylewane do zmiany koloru
Tymi foliami można zmienić kolor samochodu taniej niż jego malowanie, w dodatku folia zabezpiecza nam oryginalny lakier. Często właściciele drogich wozów decydują się na zmianę koloru również ze względu na ochronę oryginalnego malowania.
Gama folii do zmiany koloru jest bardzo szeroka, dostęne jest około kilkuset. W podstawowym wzorniku Oracala seria 970 Wrapping Cast jest ich prawie 100. Są rożne kolory podstawowe, metaliki zarówno w macie jak i blysku. Nie brakuje oczywiście folii strukturalnych tj. carbon w róznych kolorach, czy skóra. Oprócz Oracala bardzo popularny jest oczywiscie 3M, Avery, MacTack, Bruxafol.

Zapisz

Last modified on sobota, 20 styczeń 2018 17:44

Nasze strony:

abc